ФОТОАПАРАТ ЗА МОМЕНТАЛНИ СНИМКИ POLAROID SLR680
Десет години след пускането на SX-70, Polaroid създават нов фотоапарат за инстантни снимки – SLR680. Той унаследява най-доброто от SX-70, но е с добавени нови технологии, които правят снимането още по-голямо удоволствие и дават по-големи възможности на фотографа.
Няколко години след появата на SX-70 през 1972 г., се появява моделът SX-70 Sonar, който добавя функцията за автоматичен фокус, посредством патентована Sonar технология, използваща ултразвук. SX-70 Sonar прави снимането още по-лесно и бързо, а снимките са с перфектен фокус. Въпреки това, SX-70 продължава да бъде наричан „Summer camera” ( фотоапарат за лятото), тъй като филма, който ползва - ISO100 е по-бавен, подходящ за места с добра осветеност. За да снимате в по-тъмен ден или на затворено място ви е необходима светкавица. Стремежът на Polaroid към съвършенство ги кара да мислят за вариант, в който фотографът ще мисли само за кадъра, а не толкова за условията, в които снима. През 1981 г. е пуснат първият филм с по-голяма чувствителност – филм 600, който е ISO640. Той позволява снимки в по-тъмно време, в затворено помещение и дори през нощта. Рискът от размазана снимка при слаба светлина е все по-малък.
Годината е 1982ра и в производство е пуснат първият SLR инстантен фотоапарат, който е сгъваем, има автоматичен фокус, работи с по-бърз филм ( ISO640 ) и е с вградена светкавица - Polaroid SLR680. Произвежда се в щата Масачузец, в периода от 1982-1987 г. и въпреки високата за времето си цена от $265 набира огромна популярност, както в САЩ, така в Европа и Азия.
Корпусът на Polaroid SLR680, е направен от висококачествен поликарбонат с метална предна част и е покрит от черна кожа. Размерите в сгънато състояние са 24.5 x 10.5 x 2.5cm и 17 x 10.5 x 13cm , когато е отворен. Теглото е 793 гр. Лещите са четири 116mm f/8, а минималното фокусно разстояние е 26 cm. Апаратът използва патентована технология за автоматичен фокус Sonar. Има бутон за превключване между автоматичен и ръчен фокус. Има въртящо копче за компенсиране на експозицията. Блендата и скоростта се настройват автоматично от f/8 до f/90 и съответно от 10 до 1/175. Апаратът е с вградена светкавица, която се накланя автоматично в зависимост от дистанцията до обекта. През петте години на производство се наблюдават различни варианти на SLR680, като разликите са единствено във външния вид: измерващите единици на обектива (инчове или см), надписът на металната табела в предната част ( “SLR680”, “Polaroid 600 Land Camera, Autofocus AutoStrobe”, “SLR680SE”) и цветът на бутона (червен, черен или светло син).
Polaroid SLR680 е фотоапарат, който днес може да се намери все по-рядко. Единствените начини да се закупи е втора употреба от сайтове като ebay.com или рециклиран с гаранция от някои фирми, които се занимават с това. До скоро Polaroid Originals предлагаха моделите напълно рециклирани и със сменена кожа на цена от 680 евро, но поради изчерпване на модела вече не се предлага. Предупреждаваме всеки, който е решил да се сдобие с модела от аукционни втора ръка, добре да се запознае, освен с външния вид и с техническото състояние на фотоапарата. Попитайте дали той е тестван с филм и ако е тестван поискайте да видите снимката. Попитайте задължително следните неща:
- Сгъва ли се фотоапаратът правилно
- Има ли счупвания и видими удари по него
- Има ли т.н. мъгла в лещите или плесен (често наричана и гъби), ако има по-добре да се въздържите от покупка.
- Работи ли светкавицата
- Работи ли автоматичният фокус
Ако всичко е наред, може да направите покупката. Към момента на написване на тази публикация, цената на Polaroid SLR680, в зависимост от техническото състояние и външният вид, варира в границите на 200-400 долара, като често по-запазените от тях са в горната граница. Тенденцията, разбира се, е цената само да нараства.
На 18 септември, 1996 г. на изложението Photokina, e представен Polaroid 690. По поръчка на голяма компания, която има нужда от професионален фотоапарат за моментни снимки, от Polaroid решават да пуснат в производство отново SLR680, но този път с подобрена електроника. Чипа, който отговаря за правилната експозиция, при 690 е заменен от микропроцесор, което е и единствената техническа разлика между двата модела. Кръстен с името Polaroid 690, той често неправилно е наричан SLR690. Пуснат е за продажба на цена от $399. За разлика от SLR680, Polaroid 690 се произвежда в Nippon Polaroid Kabushiki Kaisha - японския завод на Polaroid Corporation. Произведените бройки са ограничени, което предопределя изключително високата цена на вторичният пазар, която Polaroid 690 държи. Днес предлагането му е силно ограничено, а цената му варира в границите на $700 - $1400. Ако въпреки високата цена, решите да се спрете на този модел, хубаво е да имате предвид, че той е доста по-капризен за ремонтиране от SLR680.
Радостен е фактът, че от Polaroid не са загърбили старите фотоапарати, а и до днес произвеждат филми за тях. Любителите на Polaroid фотографията и до днес не познават по-добър фотоапарат за моментни снимки от Polaroid SLR680. Удоволствието от това да фокусираш на секундата , да снимаш при всякакви условия на светлина и да получиш безупречна снимка, е неповторимо.
Facebook comment