Polaroid Now+ , най-новият фотоапарат за моментални снимки
През годините развих сериозен интерес към Point and Shoot фотоапаратите. Това, което ме привлече с особена сила, е свободата на действие, която те позволяват. Възможността да се концентрираш върху сюжета, който се разкрива пред очите ти, без да е нужно да мислиш за многобройни настройки на фотоапарата, за мен действа много освобождаващо.
Този интерес, много логично и естесвено, се пренесе и към фотоапаратите за моментни снимки на Polaroid. Едно тяхно предимство обаче ги отличава от всички аналогови фотоапарати, с които съм снимала някога - можеш да видиш снимката непосредствено, след като си я заснел. Е, добре де, след приблизително десет минути, което добавя особено чувство на съспенс, смесено с голяма доза ентусиазъм. Аналоговата фотография винаги свързвам с нейната възможност да запазва фрагменти от живота във физически обекти - снимките. Усещането, че държиш буквално спомена в ръцете си, е незаменимо. Докато това важи с пълна сила за Polaroid технологията, то при нея има надграждане на това усещане за спомена. Той се материализира на момента пред очите ти и носи по-специално отношение към сюжета, който си заснел. Но нека не се отплесвам в твърде философски разсъждения.
Първият си Polaroid купих във време, в което намирането на филм за него беше по-трудно. След няколко години чудото се случи и в България вече се предлагаха филми за Polaroid. Постепено натрупах сериозна колекция от разнообразни фотоапарати Polaroid, които ме привличаха със своя опростен дизайн и изчистена функционалност. Отне ми малко време докато свикна с някои от спецификите на моментните апарати, но колкото повече време им отделях, толкова повече ме привличаше простотата на действие, а и естетиката на получените образи. Тази естетика, може би вече по-позната, се изразява в по-меки цветове, понякога липса на фокус или рязкост в изображенията. Важно е да се отбележи, че тъй като все пак се случват химични процеси в момента на снимане и следващите десет минути, има условия, които водят до най-доброто възможно изображение. Химикалите работят най-добре при температури около 20 градуса по целзий. Когато е по-студено или по-топло, цветовете се изменят. Затова препоръчвам, ако снимате на по-студено, приберете снимката в някой топъл джоб, докато тя се проявява. В твърде топлите дни може да изчакате проявяването на някое по-прохладно местенце. Разбира се, промяната в цветовете може да бъде използвана и като изобразително средство. Както е казал някога Пикасо, добре е да знаем правилата, за да можем да ги нарушаваме като артисти.
Можете да си представите вълнението ми, когато се сдобих с най-новия фотоапарат Polaroid. До момента бях работила само с модели, произведени миналия век. Polaroid Now+ съчетава класическата аналогова технология със съвременните възможности на софтуера. Камерата се свързва изключително лесно с приложението Polaroid, което е налично в App Store на iOS и Google Store за Android. Приложението може да се използва и с фотоапаратите от серията OneStep+. Плюсът на Polaroid Now+ са някои допълнителни функционалности, добрата автофокусна система, а и много удобната резба, която вече позволява използването на статив. Важно е да добавя тук и възможността за контрол на някои от настройките на фотоапарата. Те са налични чрез вградените в корпуса бутони, тоест използването на приложението не е задължително. Това е много удобно, тъй като, нека признаем този факт, батериите на телефоните ни падат в пъти по-бързо от батерията на Polaroid. Към апарата има и комплект от цветни и ефектни филтри. В следващите няколко реда ще ви разкажа за творческите възможности, които предоставя тази технологична симбиоза.
В момента, в който включите апарата, приложението го разпознава веднага и може да се свържете чрез Bluetooth. Различните функции са Remote, Self-Timer, Double Exposure, Aperture priority, Tripod, Portrait, Light Painting и Manual. Всяка от тях има отделен прозорец, в който може да контролирате специфични настройки. Полезен е моментът, в който приложението предупреждава в случай, че е прекалено тъмно, обектът е много близо и други особености, които могат да доведат до незадоволителна снимка. Разбира се, вие може да игнорирате тези предупреждения, в желанието си да експериментирате. В последните няколко седмици стигнах до извода, че този фотоапарат е невероятен инструмент за творческо изразяване и експерименти. След като се запознах с възможностите му, се заредих с няколко пакета филми и се впуснах в градско фотографско приключение.
В първия слънчев ден, в който излязох да снимам с Polaroid Now+, заредих филм с много интересна кръгла рамка – Polaroid 600 Round Frame. Първите няколко кадъра направих без да използвам приложението и специалните функционалности, за да свикна с фотоапарата, но не можах да се сдържа и в повечето кадри използвах цветните филтри. Оранжевият филтър, използван по залез слънце, добавя приятни топли тонове в целия образ. Може да го използвате и в други ситуации, които искате да покажете в по-топли тонове. Червеният винетиращ филтър се превърна в един от най-често използваните от мен, защото работи само по краищата на образа, което създава особено драматичен ефект на снимките. Когато го използвате в черно-бяло, този драматизъм се увеличава няколко пъти. Жълтият филтър създава много интересни двуцветни образи - малко наподобява изображенията от любимия ми Polaroid филм - Duochrome - Black and Yellow Edition. Този филтър, а и оранжевият, създават много приятен контраст в черно-белите снимки. Синият филтър е малко по-особен, тъй като цветните снимки, направени с него, са леко мистични като атмосфера. Ако го използвате в черно-бели кадри, синьото небе става по-светло, а топлите тонове по-тъмни. Така имате възможност да се заигравате с контраста на вашите изображения. Интересен ретро ефект създава Starburst филтъра, който не променя цветовете, а работи със светещите обекти в снимката. Аз реших да снимам залеза от прозореца си и слънцето се изобрази много интересно, защото се появиха страхотни лъчи в целия кадър. Можете да снимате и със светкавица и Starburst филтъра, като така всички лъскави обекти ще светят.
Ще споделя с вас впечатленията ми от различните функции на камерата. Remote функцията позволява снимането от дистанция с автоматични настройки. Тя е удобна при заснемането на автопортрети или ситуации, в които е по-удобно да задействате апарата от приложението. Remote може да бъде от голяма полза при групови портрети, от които искате да бъдете част. Аз предпочитам повече Self-Timer функцията за автопортрети, защото имам възможността да оставя телефона, да заема позицията си и да се вкарам в определено настроение. Максимума, който може да зададете, е 12 секунди, което е предостатъчно време за реакция. Както вече споменах някои от специалните функции могат да бъдат зададени и от бутони, вградени в апарата. Ако използвате плюс бутона в предната част на камерата, при еднократно натискане ще светне оранжева лампичка и това означава, че сте активирали 10-секунден таймер.
Като говорех по-рано за експерименти, Double Exposure функцията е идеална за това. Тя може да бъде активирана не само от приложението, а и от плюс бутона на фотоапарата, като го натиснете два последователни пъти. Трябва да светне зелена лампичка и вече може да правите своята двойна експозиция. Когато снимате двойни експозиции екрана, отзад на Polaroid Now+, ви информира на кой от двата кадъра сте. Двойните експозиции, които представляват наслагването на две изображения в една снимка, могат да дадат интересни резултати. Добре е да вземете предвид светлите и тъмни части в отделните снимки, за да се получи най-доброто крайно изображение. И тук е момента да споделя горчивия си опит - помислете дали светкавицата ще ви бъде нужна и ако не е, изключете я. Аз забравих да направя това и съответно идеята ми не се получи толкова добре. Като споменах светкавицата, бих искала да споделя за използването на бутона за светкавица, вграден в апарата. Когато го включите, светкавицата се включва автоматично. В случай, че не искате да я използвате, е нужно само да натиснете веднъж бутона. Ако светкавичката на бутона не свети в оранжево, то тя е изключена. Като фотограф, който обича да има някакъв контрол над изображението, харесвам възможността за контролиране на компенсацията. Тази възможност съществува и в старите полароиди и е особено важна. В Polaroid Now+ може да се контролира от бутона със светкавицата. Ако го задържите, на малкия екран, на който се изписва броя останали кадри, се визуализира една чертичка. Тя има три позиции - горна, средна и долна. Горната означава, че искате изображението да бъде по-светло, а долната - по-тъмно. Средната позиция показва, че експозицията ще бъде без компенсация.
Aperture priority или режим на снимане с приоритет на блендата, е една от новите функции в приложението, чрез която можете да избирате бледна, с която да снимате, а скоростта се самонастройва автоматично. Те варират от f11 до f64, като колкото по-малко е числото, толкова по-малка дълбочина в изображението ще имате. Така например, ако снимате пейзаж и искате всичко да е на фокус, може да изберете по-голямо число на блендата. Приложението ще изчисли с каква скорост на затвора ще снима апарата. Това е много полезно, защото може да прецените дали е нужно да използвате статив или ще снимате от ръка. Аз много често използвам тази функция, защото тя работи като полуавтоматичните режими на цифровите фотоапарати. А тези режими са много ползени в определени ситуации, като снимането в бързо изменящата се градска среда.
Tripod функцията се превърна в една от любимите ми, тъй като имам особен афинитет към нощната атмосфера на града. Когато изберете тази функция, апаратът пресмята нужната експозиция и автоматично наглася настройките. В повечето случаи е добре да се използва в комплект със статив или стабилна повърхност, на която да сложите апарата. Интересен би бил ефектът, ако използваме тази функция и снимаме от ръка, тъй като размазването може да създаде особена естетика на образа. Аз опитах един такъв сюжет, който смея да твърдя, ми допада като вид интерпретация на забързания градски живот.
Функцията Portrait използва по-отворена бленда, при която се размазва задния план и се получава боке. Много удобно се изобразява в приложението, когато сте по-далеч или по-близо от оптималното разстояние за портрет. Най-доброто фокусно разстояние е около един метър за портрет. Въпреки че функцията носи наименованието Portrait, това не означава, че не може да снимате и различни неща. Напротив, могат да се получат много приятни снимки и на различни от хора обекти.
Както вече споменах имам особен афинитет към нощни снимки и снимки с по-мрачна атмосфера. За да ги направя по-интересни пробвах функцията Light Painting. Рисуването със светлина е похват, който много фотографи харесват и използват в творчеството си. Много добър пример за това са портретите на Пабло Пикасо, направени от Gjon Mili. Методът се изразява в използването на фенерче, с което се рисува във въздуха. Следата от светлинния лъч остава върху снимката. Скоростта на затвора трябва да бъде по-бавна, ето защо е добре да сложите фотоапарата на статив или на стабилна повърхност. Когато използвате функцията Light Painting е най-добре да задействате камерата от приложението. В него имате възможност и да включите директно фенерчето на телефона си. Когато сте готови с рисунката, отново натискате бутона за снимане и апаратът изкарва кадъра. Ако искате да се получи по-различен сюжет, може да се позиционирате в среда, която е не дотолкова тъмна. Така освен вашата рисунка, в снимката ще има и други елементи.
В някои ситуации е добре да се използват ръчни настройки. Тук идва на помощ функцията Manual, в която имате възможността да контролирате бленда, скорост на затвора, и фокусното разстояние , а също и дали автоматично да излезе кадъра от камерата или по ваша команда. В горната част на дисплея приложението показва светломер. Той идва на помощ за избиране на правилна експозиция за кадъра. Може също така да изберете дали светкавицата да се активира или не. Тази настройка съществува и в останалите функции, без Light Painting.
Нещо, което особено много ми допадна, е неразрушимата връзка между приложението и апарата. Нека поясня...винаги, когато ми предстои да снимам с нов фотоапарат, чета статии и гледам информационни видеа онлайн. Направи ми впечатление, че всички фотографи снимат през приложението на телефона, когато задават някакви специфични настройки. Аз предпочитам да натискам спусъка на фотоапарата. Замислих се какво ли ще стане, ако сложа определени настройки, заключа телефона си и го прибера в джоба. За мое огромно щастие открих, че създателите са помислили за това и връзката между апарата и приложението остава.
Ако трябва да обобщя всичко, написано дотук, Polaroid Now+ е може би най-революционната камера за моментни снимки до днес. Надграждането, което се наблюдава в последните години, води до смесването на аналоговия образ със цифровия софтуер. Функционалностите стават все повече и повече. Да, вие може да използвате Polaroid Now+ като всеки друг Polaroid апарат, но тези функции го поставят на специално място. На това място могат да се срещнат както любители, така и професионалисти. Снимките могат да варират от такива за семейния албум, до образи, които можем да видим в художествени галерии. Вариациите в комбинирането на филтри, функции, настройки носят безброй много възможности пред снимащия човек. А границите на експеримента могат да бъдат поставени само от въображението ви.
Polaroid Now+
Автор: Таня Дечева
Polaroid Now+
КОД ЗА 5% ОТСТЪПКА ЗА POLAROID NOW+ 5NOWPLUS
Facebook comment