КАК ДА ПРАВИМ ХУБАВИ СНИМКИ С АНАЛОГОВИТЕ ФОТОАПАРАТИ POLAROID ONESTEP2 и ONESTEP+
В днешно време приемаме почти за даденост, че една снимка трябва да е хубава и без каквато и да е забележка в качеството. Всеки има в джоба си смартфон с модерна камера и софтуер, който умее да компенсира и коригира недостатъците , а резултатът е снимка без почти никакви забележки. Не така стои въпросът при аналоговата фотография , в частност снимането с Polaroid.
Ако от скоро притежавате аналогов фотоапарат на Polaroid Originals или моделите на Polaroid до 2008 г., то най-вероятно сте забелязали, че е необходима базова подготовка за да правите хубави снимки. Причината за това е факта, че аналоговата фотография отразява онова, което светлината проектира върху филма без корекции. Огромно предимство, което има този тип фотография е, че получавате неподправена снимка.Aко тя е хубава, похвалата е още по-голяма - това говори, че и фотографът е добър. Всяка снимка направена с аналоговите фотоапарати Polaroid/Polaroid Originals е уникална, няма как да направите две еднакви.
В тази статия ще се опитаме да разкрием, макар и накратко, най-важните предпоставки за добра аналогова, моментна снимка, направена с фотоапарат Polaroid Originals.
A. Светлина
B. Фокус
C. Особености и характеристики на филмите Polaroid Originals
СВЕТЛИНА
Светлината е най-важното условие за една хубава снимка. Във фотографията правилното съотношение на светлината , което се отразява върху филма се нарича експозиция. Тъй като моделите OneStep2 и OneStep+ работят автоматично, ние няма да влизаме в подробности, а само ще споменем, че правилната експозиция е резултат от правилното съотношение на следните три елемента: отвор на блендата, скорост на затвора и чувствителност на филма. Когато натиснете бутона за снимане на Polaroid OneStep2 / OneStep+, вграденият светломер отчита количеството светлина и задава най-подходящата скорост за снимане. Моделът OneStep+ освен автоматичен, има и ръчен режим на снимане през безплатното приложение Polaroid Originals за iOS и Andorid.
Ярката светлина и красивите цветове са най-добрите ви приятели, когато снимате с Polaroid филм, затова ви препоръчваме да снимате в добре осветена среда и да използвате светкавицата. Портретите и груповите снимки винаги ще изглеждат страхотно, когато снимате пред ярък и колоритен фон. От Polaroid Originals съветват, винаги да се използва светкавицата. Дори когато сте навън в приятен слънчев ден, светкавицата би могла да компенсира хвърлена върху обекта сянка. Ако решите, че има достатъчно светлина или в конкретни случаи не искате да я ползвате, трябва по време на снимка да задържите натиснат бутона, който деактивира светкавицата. В случаите, когато снимате в затворено помещение, което не е добре осветено и не ползвате светкавица, рискувате да получите много тъмна снимка, но още по-лошото размазана. Защо може да се получи размазване? Когато няма достатъчно светлина и не ползвате светкавица, светломерът автоматично изчислява, че за да стане добра снимка, затворът трябва да се отвори за по-дълго време за да влезне по-голямо количество светлина, понякога това може да е дори няколко секунди. Ако в това време ръката ви или обекта мръдне дори леко, снимката ще е размазана. Светкавицата е голям помощник, но само за обекти на разстояние до 2,5m. Когато снимате пейзажни снимки нощем, силно ви препоръчваме използването на статив.
В ляво тъмна и леко размазана снимка, направена без светкавица. В дясно снимка направена със светкавица.Фона е далеч и светкавицата не може да го покрие.
ФОКУС
Фокусът е другият най-важен фактор за една хубава снимка. Има достатъчно източници на информация, които в подробности описват какво е фокална равнина и т.н., но ние ще се опитаме с прости думи и конкретно за моделите Polaroid OneStep2/OneStep+ да ви дадем напътствие за правилно фокусиране.
Модела OneStep2 е проектиран по такъв начин, че всички обекти в диапазона 0.6m - да бъдат на фокус. Лесно, нали? Ако обектът ви се намира на по-близка дистанция той няма да е на фокус.
Модела OneStep+ има две лещи и съответно два режима на фокус. Първият е идентичен като този на OneStep2 от 0.6m до. Другият режим е портретен. С лещата за портретни снимки, ще бъдат на фокус всички обекти, които се намират на разстояние от 0.3m – 0,9m. Това е предпоставка за прекрасни портретни снимки и селфита. Препоръчваме ви добре да премерите и запаметите дистанцията от 0.3m – 0,9m., тъй като ако сте извън нея обекта няма да е на фокус.
В ляво снимка, която е по-близко от фокусното разстояние. В дясно снимка с добър фокус.
ОСОБЕНОСТИ И ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ФИЛМИТЕ POLAROID ORIGINALS
След банкрута през 2008, компанията престава да съществува, формулата на снимките бива загубена, а някои от химикалите, които са използвани в миналото преминават в списъка с канцерогенни вещества, които не са позволени за промишлена употреба. Ентусиастите от The Impossible project ( днес Polaroid Originals ) купуват последния завод на Polaroid в Еншед, Холандия, възстановяват машините и заедно с химиците от Polaroid се нагърбват с невъзможната задача да претворят формулата наново. Минават 10 години докато филмите на Polaroid Originals достигат желаното ниво, че и повече.
Препоръчваме ви филма „Time Zero – the last year of Polaroid”, който подробно представя този сложен и труден етап. Както в миналото, така и днес всеки филм има своята специфика, която е добре да познаваме за да постигнем добри резултати във фотографията.
Филмите, които днес Polaroid Originals произвеждат са изброени долу:
Как се случва снимката. След като натиснете бутона, светлината от обектива попада върху филма, след което мотор го прекарва между две ролки, които разстилат равномерно химичните реактиви по целият филм. След това снимката излиза от фотоапарата и започва процеса на проявяване, който трае от 5 до 15 мин. Според химиците на Polaroid Originals над 5000 химични реакции протичат в един момент докато снимката стане напълно готова. По-долу ще изброим важните неща, които оказват влияние върху филма.
Температура на съхранение на филма – както стандартните 35mm филмчета, така и филмите на Polaroid Originals обичат ниските температури. От Polaroid Originals съветват филмите да се съхраняват в хладилник, но в никакъв случай да не замръзват.
Влияние на светлината – и Polaroid OneStep2 и OneStep+ имат тъмно защитно покривало (frog tongue – жабешки език), което покрива снимката веднага след като тя излезе от фотоапарата. Това е така, тъй като химическите реактиви са чувствителни на светлина особено в първите 20 секунди след заснемане. За да бъде снимката по-контрастна, изчакайте 15-20 секунди след като тя излезе и я поставете на тъмно място, например в джоба или на масата с лицето надолу. Изчакайте още 10-15 мин. докато напълно се развие.
Температура по време на снимане - От Polaroid Originals препоръчват, ако филмът е стоял на хладно, например в хладилник, преди употреба да го извадите и да поседи 30-60 минути, докато температурата му се изравни с тази на обикалящата ни среда. Това не е задължително, но препоръчително. За да може реакциите да се развият както трябва, е необходимо температурата на средата да е над 13 C и под 29 C.В тези граници можем да очакваме най-добри резултати. Какво се случва, ако снимате под 13 C ? Колкото по-ниска от тази температура е средата, толкова по-изявен ще е зеленият цвят на снимката. Обраното, ако снимате на прекалено топло, снимките е вероятно да бият в червената гама. Препоръките, които можем да ви дадем са, първо до момента на снимане да държите фотоапарата в чанта или калъф. Когато снимате на студено, максимално бързо след като снимката напусне фотоапарата, я сложете на топло във вътрешния си джоб.
В ляво снимка на температура над 30 C, в дясно снимка на температура 6 C.
Поддръжка на фотоапарата – фотоапаратите на Polaroid Originals се отличават със здравина и непретенциозна поддръжка. Същото може да се каже и за ретро фотоапаратите Polaroid от серията 600 или Spectra. Онова, което важи за всички е, че ролките, през които новата снимка минава трябва да се почистват след всеки 1-2 филма. Ние препоръчваме това да става след всеки филм за всеки случай. Почистването става много лесно, с клечка с памук и чиста вода. Ако ролките са замърсени, много е вероятно да получите снимка подобна на тази по-долу.
На двете снимки ясно лизат следите от замърсените ролки.
И макар на пръв поглед да изглежда сложно, снимането с Polaroid OneStep2/OneStep+ e наистина лесно. Ето стъпките обобщени накратко:
1.Изваждате филма от хладилника и го оставяте на стайна температура за 30 мин.
2.Снимате използвайки светкавицата обект, който е добре осветен.
3.Снимката излиза и застава под защитното покривало. Изчаквате 15-20 сек. и я премествате на тъмно, например вътрешният ви джоб.
4. Ако снимката е черно-бяла ще е готова след 10 мин, а ако е цветна след 15 мин.
5.Хвалите се на приятели каква хубава снимка сте направил(а). Повярвайте, те отдавна няма да са държали реална снимка в ръката си ;)
Facebook comment