Историята на фотоапаратите Polaroid
Снимка Edwin Land от Fritz Goro/The LIFE Picture Collection/Getty
ИСТОРИЯТА НА ФОТОАПАРАТИТЕ POLAROID - 10 МАГИЧНИ МОМЕНТА В ЖИВОТА НА СЪЗДАТЕЛЯ ЕДВИН ЛЕНД
1922 г. - НАЧАЛОТО
Когато Едуин Ланд e просто дете, той вече e очарован от принципите на светлинната поляризация. През лятото на 1922 г., когато е на 13 години, той отива в лагера Моуен в Кънектикът. Лагерът се управлява от ексцентричен джентълмен, Барни "Кап" Гарден, който по-късно ще притежава 20 патента за изобретения за гмуркане.
Гарден насърчава ентусиазма на Ленд. Той показва на Ленд как да използва поляризиращи фотометри за измерване на интензивността на светлината и разказва колко полезно би било да има синтетичен материал, който би могъл да поляризира светлината, докато минава през нея.
Друго събитие, което предизвика въображението на Ленд, е веднъж през лятото, когато Ланд и лагерният съветник почти се разбива в стадо коне и фургон в една нощ, защото фаровете им са затъмени. Без огромни щети те се завръщат в лагера и обсъждат как този проблем може да бъде решен. През следващите десетилетия, Ленд ще посвети работата си към намирането на начин да се поставят синтетични поляризатори върху фаровете на автомобилите и в този процес да се изгради търговска технологична империя.
1934 г. - КАКВО ОЗНАЧАВА ИМЕТО POLAROID?
Ленд няма пристрастие само към светлинните поляризатори. Той също така е практикуващ лингвист и ангажиращ писател. Според Instant: The Story of Polaroid, неговите годишни доклади са по-скоро като внимателни мисии, отколкото сухи финансови прегледи.
През 1934 г. той и дългогодишният му приятел Кларънс Кенеди размишляват върху името на първия продукт на компанията - поляризиращ лист (разбира се). Те първо се се сещат за "oid", от celluloid, тъй като това описва клетъчната основа (от англ. cellular) на продукта и звучи футуристично. Комбинирай това с "поляризатор" - казва Кенеди на Ленд, - и името е готово. Така се ражда - Polaroid.
1939 г. - ВИЖДАЙКИ ДВОЙНО
Изобретението и разпространението на поляризаторите от пластмасов лист имат въздействие, което се отразява само на намаляването на отблясъците на автомобилните предни фарове. Триизмерните очила, например, работят, защото поляризираният материал може да създаде илюзията за 3-D изображения, като ограничи светлината, която влиза в очите ви. Става възможно, напълно практично и евтино да се правят поляризирани 3D очила с пластмасовите листа на Polaroid.
През 1936 г. в тесен кръг Ленд демонстрира как тази технология може да работи, но опитът става публичен през 1939 - 40. Световния панаир в Ню Йорк. В павилиона на Chrysler Motors посетителите могат да си купят специални картонени очила във формата на Chevy Plymouth от 1939 г. с лещи, изработени от Polaroid фолио, и да гледат кратък филм в 3-D. Хиляди и хиляди хора идват в павилиона по време на панаира, а името Polaroid вече е свързано с новата развлекателна технология.
Снимка Arthur Griffin/The LIFE Picture Collection/Getty Images
1943 г. - МИГЪТ, КОЙТО ПРОМЕНИ ВСИЧКО
Има нещо вълшебно в разговора, който предизвиква идеята за незабавно разработване на филм. Самият Ленд го нарича "истинската апокрифна история". Ето как става това: той е на почивка със семейството си в Санта Фе и излиза на разходка с тригодишната си дъщеря. Със себе си носи фотоапарат Rolleiflex, за да направи няколко снимки. По-късно, когато седят край камината, дъщеря му задава простичък и невинен въпрос: "Защо не мога да видя снимката сега?"
Ленд прекарва остатъка от нощта в мисли как може да направи това възможно.
1947 г. - 50 СЕКУНДИ
Ленд има и усет към театъра. Когато е готов да разкрие мигновена (инстантна) фотография на света, той не просто го обявява. Той го показа в цялата си слава, по време на срещата на Оптичното дружество на Америка която се провежда в Ню Йорк. Той знаеше, че инженерите и учените в стаята ще намерят своето изобретение за интересно, истинската му публика е групата репортери и фотографи от пресата, застанали зад гърба му.
Използвайки модифициран фотоапарат 8 × 10, Ленд прави снимка на лицето си. След това изважда отпечатъка от камерата, съединява го с лист фотохартия и започна процесът на проявяване, в който химическите кристали вършат своята работа.Включва таймер пред тълпата и казва: "50 секунди".
Когато излиза, той разкрива напълно разработената снимка на лицето му. Тълпата пищи - така се ражда мигновената фотография.
Снимка - Bettmann/Getty Images
Снимка - Gritz Goro/The Life Picture collection/Getty Images
1963 г. - ТОВА Е ЕДИН POLARPOID-НО ЦВЕТЕН СВЯТ
Инстантната снимка и фотоапаратите са впечатляващи, но истинското удоволствие за Ленд е създаването на цветното мигновено филмче. След години и години изследвания и тестове, филмът Polacolor излиза на сцената през 1963 година.
Ленд е ключов играч в разработката на филма, но Хауърд Роджърс е разработил основната молекула, която е съчетаваща цветовете. Това е огромен рекламен пробив за компанията, която стартира заедно с това и нова камера - Automatic100. Аматьорските фотографи прегърнали изцяло новия филм и докато някои професионалисти мислели, че черно-белият е единственият истински документален стил, до 1970 г. те щели да променят мнението си.
1972 г. - ОРИГИНАЛНИЯТ МАГИЧЕСКИ ФОТОАПАРАТ
До 1972 г. филмът Polaroid не e изглеждаl така, както го познаваме сега (знаете, с тази голяма бяла рамка). Но всичко това се променя с изобретяването на фотоапарата Polaroid SX-70, както и с цялостния филм на Polaroid. На филмчето по-горе може да видите подробности.На него ясно се вижда, че всичко - химикалите, отрицателни и положителни - всичко е добре увито заедно в един лист. Преди неговото изобретяване ентрябвало да отлепиш филма, за да видиш напълно проявената снимка.
За пореден път Lend решaва да дебютира новият фотоапарат и филм на среща. Той влиза, вади от джоба си нещо голямо от голямото куфарче и прави 10 снимки в рамките на 10 секунди. Това е първата SLR моментална камера някога, заснемането на първия интегрален миг.
В онзи момент се ражда снимката на Polaroid, която познаваме днес.
Снимка - Co Rentmeester / Life Magazine / Copyrhignt TIME Inc./ The Life Premium collection/Getty Images
1977 г. - ЕДНА ГОЛЯМА СТЪПКА НАПРЕД
Фотоапаратът SX-70 е истински инженерен подвиг не само за времето си. Елегантен, готин и скъп. В момента на излизането си се продава за $ 180, което се равнява на около $ 1000 днес.
Ето защо през 1977 г. се появява Polaroid OneStep Land. Той е евтин ($ 24 ) фотоапарат с фиксиран фокус, който се превръща в най-продаваният фотоапарат в САЩ, не само за мигновени снимки, но изобщо. Неговата емблематична форма ще се превърне в символ на самата фотография на Polaroid и дори ще вдъхнови създателите на Instagram за оригиналното им лого.
По-малко известен, но не по-малко очарователен продукт на Polaroid дебютира същата година: Polavision. Това е моментна система за домашно кино. Вкарвате малка филмова касета във фотоапарата, заснемате видеоклипа си, изваждате го, вкарвате го в специалният плеър. Тъй като филмовата касета се движи, малка част от химикалите се разпадат, развиват филма и се изпаряват. Не придобива комерсиална реализация (домашното видео се премества към видеорекордери), но ще бъде използвано и обичано от артисти като Чарлз и Рей Емес и Анди Уорхол.
Снимка - Boston Globe/Getty Images
1979 г. - ЧАСЪТ НУЛА
Ленд не губи време, без значение какво става около него. Той обича да твърди, че по време на съдебното му депозиране в правна битка между Polaroid и Kodak, той е измислил филмa "Time zero", койсто става любим.
"Time Zero" е заместител на филма SX-70, който не само се развива по-бързо, но може да бъде манипулиран с писалка до един час след заснемането му. Хората създават сюрреалистични, магически образи, които приличат повече на картини, отколкото на снимки.
1982 г. - ЛЕНД СЕ ПЕНСИОНИРА
Когато е попитан от репортер как би изглеждал неговият наследник, Ленд веднъж попита: "Ние го правим в долу в лабораторията." Има някаква истина: Уилям Маккоун, който наследява Ленд като главен изпълнителен директор на Polaroid, е прекарал 36 години работа в Polaroid.
Щом слезе от голямата сцена, Ленд не спира да прави това, което обича. Той финансира създаването на Института по наука "Роуланд", привлекателно наречен "The Rowland", който има кампус в Кеймбридж, Масачузетс, недалеч от Харвард и МИТ. Стари приятели ще го посетят там, както и няколко нови почитатели, като Стив Джобс.
Днес Polaroid продължава да произвежда фотоапарати под две марки - Polaroid - инстантни фотоапарати за моментни снимки, които са цифрови и използват технологията ZERO INK и Polaroid Originals за аналогови снимки, като онези, които Ленд създаде.
За статията са използвани материали от:
www.newenglandhistoricalsociety.com/how-polaroid-camera-born-conn-boys-camp/
https://en.wikipedia.org/wiki/Polavision
Instant: The Story of Polaroid, by Christopher Bonanos
https://magazine.polaroidoriginals.com
Facebook comment