FUJI SUPERIA X-TRA 400 - ревю
„За тези, които търсят качествен филм с превъзходно възпроизвеждане на цветовете, предлагаме марката SUPERIA. Този продукт се предлага с чувствителност от 400 ISO и осигурява изключителна гъвкавост с подобрено възпроизвеждане на цветовете, рязкост и меко, фино зърно.“
Това гласи рекламата на световния гигант FujiFilm за модела Fuji Superia X-TRA. Днес ще се опитаме да проверим, до колко тя отговаря на реалността.
Fuji Superia X-TRA е цветен негативен филм за 35mm лентови фотоапарати с чувствителност от 400 ISO. Проявява се по процес C-41, съдържа 36 кадъра и е DX кодиран. Заедно с Fujicolor 100 и Fuji Superia Premium 400 се произвеждат в Япония. Казвам това, тъй като неотдавна Fuji предоставиха своя популярен модел филм Fuji C200 на американската компания Kodak и днес той се произвежда в техните заводи под името Fujicolor 200.
Филмите от серията SUPЕRIA на Fujifilm се появяват на пазара през 1998 г. и са предназначени основно за потребителския пазар, като само модела Superia Press e запазен за професионално ползване. Ключова характеристика по онова време е наличието на четвърти слой CYAN (синьо), чиято функция е да подобри възпроизвеждането на цветовете при флуоресцентно осветление. Неговият еквивалент на Kodak е Kodak GOLD 400, по-късно преименуван на Kodak UltraMax. По-късно през 2007 г. нуждата от наличие на 4ти слой отпада. През годините FujiFilm пускат варианти с различна скорост, които в разцвета на цифровата фотография са спрени от производство, такива са моделите Superia 100, Superia 200, Reala 100, Superia X-TRA 800 и 1600, Venus 800, Natura 1600, а също и Press 400, 800 и 1600. През 2019 г. Fuji разделя серията SUPERIA на два филма, FUJI SUPERIA X-TRA 400, който се продава само на чуждестранния пазар и Fuji SUPERIA PREMIUM 400, който и до днес е запазен ексклузивно само за японския пазар.
Fuji Superia X-TRA 400 използва т.н. Super Fine-∑ (сигма) технология, която подобрява кристалната структура по начин, че да улавя светлината още по-ефективно. През 2006 г. технологията е преименувана на по-известната днес Super Uniform Fine Grain.
Съвременна филмова структура на FUJI SUPERIA X-TRA
Какво показва практиката. Снимките, които ще видите по-долу са правени с три фотоапарата Leica M6, Contax G2 и Nikon 35Ti в рамките на година и половина. Впечатленията от филма са, че от всички използвани до момента цветни негативни филми, Fuji Superia X-TRA има цветове най-близки до реалността. Разбира се, много важни са скенерът, софтуерът и човекът, който сканира филма, за да може резултатите да са добри. Характерно и много приятно е леко приглушеното предаване на червения цвят. Цветът на кожата е максимално близък до истинския, но не чак толкова блед, колкото при Kodak Portra. Впечатление на всички снимки прави рязкостта, която е сред основните характеристики на Superia X-TRA, която не се дължи само на качествените лещи. Филмът е с най-висока динамика от всички цветни негативни филми, които се предлагат към 2023 г. на пазара. Тестове, които не са направени от нас показват динамика до 9 стопа, което е голяма рядкост. Дали скенерът, който ползвате може да ги различни е отделен въпрос, но важното е, че филмът „прощава“ грешките от неточното ръчно мерене или това на фотоапаратите с неточен светломер. Както може да видите по-долу, Fuji Superia X-TRA се представя завидно и при слаба светлина.
Fuji Superia X-TRA е може би най-универсалният цветен негативен филм към ден днешен, с цветове, които се доближават до реалността, а фината зърнеста структура и рязкостта го правят подходящ за отпечатването на снимки в по-големи размери без загуба на качество.
Централният плаж на Бургас. Заснето с Nikon 35Ti и FUJI SUPERIA X-TRA
Морска гара Варна, Заснето с Nikon FM3a и FUJI SUPERIA X-TRA
Гара Бургас, заснето с Nikon FM3a и FUJI SUPERIA X-TRA
Центърът на София, заснето с Contax G2 и FUJI SUPERIA X-TRA
Центърът на София, заснето с Leica M6 и FUJI SUPERIA X-TRA
Центърът на София, заснето с Leica M6 и FUJI SUPERIA X-TRA
Булевард Витоша, София. Заснето с Leica M6 и FUJI SUPERIA X-TRA
Софийски университет, София. Заснето с Leica M6 и FUJI SUPERIA X-TRA
Градинка на НДК, София. Заснето с Nikon FM3a и FUJI SUPERIA X-TRA
Центърът на София. Заснето с Leica M6 и FUJI SUPERIA X-TRA
Булевард Витоша, София. Заснето с Leica M6 и FUJI SUPERIA X-TRA
Бургас. Заснето с Contax G2 и FUJI SUPERIA X-TRA
София. Заснето с Leica M6 и FUJI SUPERIA X-TRA
София. Заснето с Nikon FM3a и FUJI SUPERIA X-TRA
София. Заснето с Leica M6 и FUJI SUPERIA X-TRA
София. Заснето с Leica M6 и FUJI SUPERIA X-TRA
Морска гара Варна. Заснето с Nikon FM3a и FUJI SUPERIA X-TRA
Квартал Младост, София. Заснето с Leica M6 и FUJI SUPERIA X-TRA
София. Заснето с Nikon FM3a и FUJI SUPERIA X-TRA
Боровец. Заснето с Nikon FM3a и FUJI SUPERIA X-TRA
Склад в София. Заснето с Leica M6 и FUJI SUPERIA X-TRA
Кулата с часовника на гара Варна, Заснето с Contax G2 и FUJI SUPERIA X-TRA
Катедрален храм Св.Александър Невски, София. Заснето с Nikon FM3a и FUJI SUPERIA X-TRA
Пицария в София. Заснето с Leica M6 и FUJI SUPERIA X-TRA
Морска гара Варна, заснето с Nikon FM3a и FUJI SUPERIA X-TRA
Facebook comment