Фестивалът Master of art с филм за инстантната фотография
Филмовият Фестивал “Мастер оф Арт” е уникално културно събитие и единственият в Източна Европа Международен Филмов Фестивал за документални филми за изкуство. Той се провежда в България – София, Пловдив и Варна. Фестивалът е фокусиран върху различни артистични подходи в изкуството. Неговата програма е посветена на документалното кино, което разглежда творческите виждания върху историята на изкуството, и съвременното изкуство както и отбелязва мултикултурното разнообразие в днешно време.
Фестивалът стартира на 27.08 и завършва на 24.09.2020 г. Въпреки пандемията, организаторите и тази година успяват да зарадват публиката с невероятна селекция от филми. Заглавията са над 90 и показват талантите и творческия процес в следните категории: Архитектура, Дизайн и Мода, Изкуство и Власт, Изобразителнo изкуствo, Кулинарно изкуство, Литература, Музика и Танц, Съвременно изкуство, Театър и Кино, Фотография.
Какво да очакваме в сферата на фотографията?
Няма как да не започнем с голямата изненада за любителите на инстантната фотография, а именно:
SUBITO – МОМЕНТНА ФОТОГРАФИЯ
Швейцария (2018), 77 мин. Режисьор Петер Фолкарт Натискаш, изчакваш, готово!
Фотоапаратът на изобретателя Едуин Ланд оставя отпечатък върху поколения художници и фотографи и дори и днес, когато сме наводнени от дигитални изображения, той продължава да бъде източник на непредсказуеми приключения и уникални моменти. В този филм Петер Фолкарт разказва историята на снимките „Полароид“ чрез прекрасен монтаж на архивни съкровища, арт фотографии, аматьорски снимки и реклами, като добавя и прозрения за философията на изкуството. Включени са и моментални снимки!
Фестивали: Филмов фестивал в Цюрих, Швейцария (2018) Hof International Film Festival, Германия (2018)
8 СЕПТЕМВРИ, ФКЦ – Варна, 18:30
11 СЕПТЕМВРИ, Люмиер Лидл, 18:30
ДОРА МААР – МЕЖДУ СВЕТЛИНАТА И СЯНКАТА
Франция (2019), 52 мин. Режисьор Мари-Ев дьо Грав
Потапяйки ни във фотографиите и картините на Дора Маар, филмът проследява смайващия път на една уникална личност, като създава точна представа за „Плачещата жена“. Освободено от тази асоциация, творчеството ѝ се утвърждава едновременно като съществено и изключително, разкриващо завършен творец, изцяло принадлежащ на времето си, както и многолика жена в търсене на истината и абсолюта.
29 АВГУСТ, SOFIA SUMMER FEST,
19:00 4 СЕПТЕМВРИ, G8, 17:15
6 СЕПТЕМВРИ, Дом на киното, 18:30
7 СЕПТЕМВРИ, Люмиер Лидл, 20:30
8 СЕПТЕМВРИ, Одеон, 18:45
19 СЕПТЕМВРИ, Зала Славейков, Френски институт,18:00
19 СЕПТЕМВРИ, LUCKY Дом на киното, Пловдив, 18.00
ЖОАН ФОНТКУБЕРТА: ОСТАНКИТЕ ОТ ФОТОГРАФИЯТА
Испания (2019), 77 мин. Режисьори Карлес Пратс и Рожер Грасас
През последните 20 години технологичните промени радикално трансформираха света на фотографията. А съответно и професията на фотографа. На върха на популярността си, Жоан Фонткуберта - може би най-известният испански визуален творец, трябва да измисля речи и стратегии, за да интерпретира променящия се свят. И да преразгледа творческата рамка, измислена от него през 80-те години. Ние сме в епохата на пост-фотографията и на появата на „хомо фотографикус“. Следвайки нишката на пост-фотографските теории на Фонткуберта, които предполагат известно преодоляване на фотографията, за да се навлезе в царството на тоталния образ, екипът на филма го придружава в най-разнообразни дейности: от лабораторията до откриването на изложба, от конструирането на фалшива снимка до показването ѝ, от едно пътуване до среща с журналисти, от работата в студиото до церемония по награждаване. Запознаваме се и със семейната среда: четири поколения Фонткуберта, които ни помагат да се доближим до една от най-калейдоскопичните личности в съвременното изкуство.
Фестивали: Солотурнски филмови дни, Солотурн, Швейцария (2019) Йерусалимски еврейски филмов фестивал, Израел (2019)
5 СЕПТЕМВРИ, G8, 18:30
6 СЕПТЕМВРИ, Дом на киното, 20:00
ВИСОКО
България (2019) 56 мин. режисьор Николай Василев
“Отгоре нещата изглеждат различно, хората изглеждат дребни, но техните дейности са значими и техните поразии за съжаление се виждат повече. Най-трудно е да се издигнеш „над” в мислите си, мисленето се променя най-трудно...” Александър Иванов “Високо” е филм за свободния полет на един фотограф, който за 20 години e натрупал повече от 500 часа във въздуха с фотоапарат в ръцете си и е направил най-невероятните снимки “отгоре” още преди да се появят дроновете…
10 СЕПТЕМВРИ, Зала Славейков, Френски институт, 18:30
ТРИ СЕЗОНА НА НАПОЛЕОН САРОНИ
Канада (2019), 36 мин. Режисьор Кристиан Фльори Синопсис.
В края на XIX в. Наполеон Сарони е не само виден портретист, но и пионер във фотографирането на знаменитости и в културната индустрия. Той създава най-запомнящите се изображения на личности като Оскар Уайлд, Чайковски, Сара Бернар, Верди и Марк Твен. 125 години по-късно какъв би бил животът на Сарони? „Три сезона на Сарони“ е документален филм, който се осмелява да сравнява живота на един пионер от XIX в. с този на трима съвременни фотографи – Крис Бък, Стефани Диани и Джослин Мишел ще разкажат вълнуващи истории за началото, за баланса между изкуството и бизнеса и за това, което ги мотивира.
Cinema on the Bayou Film Festival, Луизиана, САЩ (2020)
5 СЕПТЕМВРИ, G8, 18:30
6 СЕПТЕМВРИ, Дом на киното, 20:00
НЕВИЖДАНИ СНИМКИ ОТ АНФАЛ
Ирак (2019), 26 мин. Режисьори Хаураз Мухамед и Набаз Ахмед
Филмът разказва за кюрдския фотограф Хаджи Как Аула, живял в области на Иракски Кюрдистан, станали свидетели на геноцида с кодово име „Анфал“ от 1986-1989 г., отнел живота на между 50 000 и 180 000 кюрди. През годините той е направил много фотопортрети на местни хора, преди да бъдат убити. Години по-късно тези непоказвани снимки случайно попадат в ръцете на мъж на име Хемин, който решава да потърси роднините на заснетите хора. Всяка снимка е свързана с трогателна история. Например възрастни съпрузи са изгубили петте си деца през 1988 г. и нямат техни снимки. Тридесет години по-късно се появява възможност да видят снимки на петте си деца.
19 СЕПТЕМВРИ, Евро Синема, 14:15
21 СЕПТЕМВРИ, G8, 18:00
Повече информация може да намерите на официалният сайт: https://masterofartfilmfestival.com
Facebook comment