ФИЛМ LOMOGRAPHY REDSCALE XR ЗА 35mm ФОТОАПАРАТИ
Технически характеристики на филма
Lomography Redscale XR e цветен негативен филм за фотоапарати с 35mm лента. Специфичното на филма е неговата изместена тоналност в червен цвят. Филмът може да се снима при различна настройка на ISO-то, от 50 до 200. Той не е DX кодиран, но поради ниската си скорост от 50-200 ISO става лесно използваем и с фотоапарати от тип point and shoot, на които по подразбиране ISO-то е 100, а с бутоните за компенсация лесно може да се коригира 1 стоп повече или по-малко. Lomography Redscale XR съдържа лента за 36 кадъра и се проявява стандартно по процес C-41. Пластмасовата ролка, в която е поместен филмът е специално направена за повторна употреба. Онези фотографи, които ползват голяма лента и си режат парче могат да се възползват от ролката на Lomography Redscale XR.
Малко история
Ефектът „red scale“ всъщност е сред нас от доста време. Вероятно сте виждали, че вашият 35 mm цветен негативен филм има полупрозрачен слой на гърба. Неговото предназначение е да предпазва от попадане на разсеяна светлина върху чувствителната емулсия отпред. Преди няколко години, на няколко фотографа им хрумва идеята да заредят филма на обратно и всъщност да снимат през този защитен слой. Резултатът са снимки, които се доближават като такива заснети през червеникаво-оранжев филтър. За разлика от филтъра обаче, ефектът е малко непредсказуем и варира по сила и цвят в зависимост от обекта и източника на светлина. Lomography са известни с това, че търсят всевъзможни начини да постигнат интересни ефекти при снимането на лента. Като се започне от обработка с грешни химикали, залепване на шевове и се стигне до хвърляне на филм в пералнята. Случаят с Lomography Redscale XR е малко по-сложен. Първоначално тази концепция се струва странна на фабриката, която произвежда филма. Оказва се не лесна задача да се убеди мениджмънта, който от своя страна е трабвало да убеди техниците си да обърнат филма в обратна посока. Първоначално те са категорични: „това звучи абсолютно откачено“, но след проведени тестове снимките говорят сами за себе си и филмът става факт. Lomography Redscale става новината на годината за фотографите на лента.
Тест и лични впечатления
Решаваме да тестваме Lomography Redscale XR на непринудена разходка на гарата и морската гара на град Варна. За целта използваме фотоапарат Leica M6 с обектив Summicron M f/2 50mm. Снимките, които правим са при зададено ISO 200. Проявяваме филма и го сканираме. Резултата е изключителен. Невероятни червени тонове. Прави впечатление, че някои от кадрите са недоекспонирани, което ме навежда на мисълта, че може би ще е по-добре да се снима при ISO 100 или да се компенсира с половин или дори един стоп. При всички положения, този филм се нуждае от повече светлина. Снимали ли сте някога ролка със сепия ефект? Кадрите изглеждат уникални, а хоризонтите за творчество в сферата на концептуалната фотография практически неограничени. Ако сте любители на топлите тонове, Lomography Redscale XR е точно за вас. В зависимост от това, на какво ISO ще настроите фотоапарата, ще получите и различен резултат. При ISO 50 и 100 ще получите по-жълти към оранжеви тонове, а при 200 по-червени, но при всички случаи елемента на изненада ще остане. Ще има сякаш произволен ефект на филтриране, който оставя някои зони естествени, а други адски червени. Независимо дали снимате градските улици или портрети, този филм ще направи кадрите още по-загадъчни и неповторими.
След прояваване по процес C-41
Морска гара Варна, Leica M6, Lomography Redscale XR 35mm
Морска гара Варна, Leica M6, Lomography Redscale XR 35mm
Морска гара Варна, Leica M6, Lomography Redscale XR 35mm
Гара Варна, Leica M6, Lomography Redscale XR 35mm
Перона на гара Варна, Leica M6, Lomography Redscale XR 35mm
Гара Варна, Leica M6, Lomography Redscale XR 35mm
Гара Варна, Leica M6, Lomography Redscale XR 35mm
Депо на гара Варна, Leica M6, Lomography Redscale XR 35mm
Влак пред депото на гара Варна, Leica M6, Lomography Redscale XR 35mm
Гара Варна, Leica M6, Lomography Redscale XR 35mm
Facebook comment