Филм CineStill 50D - ревю
Преди време тук ви представихме филмите CineStill 800T и CineStill 400D. Днес ще ви запознаем с друг член на семейството на компанията – CineStill 50D. Подобно на събратята си, филмът е базиран на Kodak Vision 3.
ЗА KODAK VISION 3
Това е кинематографски филм от трето поколение с широчина на лентата в различни размери, включително популярните Leica - 35mm, 120 Roll и др. който се използва за заснемането на филми. Според светлинните условия, филмът се произвежда с различна чувствителност от 50, 200, 250 и 500 ASA (ISO). Филмите са разделени на такива, които са балансирани за дневна светлина с абревиатура "D" - Daylight и такива, които са балансирани за слабо осветление и нощ с абревиатура "Т" - Tungsten. На външен вид лентата от 35mm изглежда като стандартен филм, но лентата на Kodak Vision 3 е покрита с черен слой наречен REMJET, който допълнително предпазва филма. Затова той може да се проявява само по процес ECN-2, който не се подържа в стандартните фотолаборатории, а подобно на черно-белите филми се проявява ръчно.Някои от по-известните филми, за чието заснемане е използван Kodak Vision 3 50D са:
Агент 007 – Spectre
Агент 007 - No time to die
Star Wars: The Force Awakens
Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker
Mission: Impossible – Fallout
Killers of the Flower Moon
The Fabelmans
True Detective – Night country
Interstellar
и много други.
CINESTILL 50D
Този филм представлява Kodak Vision 3 50D 5203/7203 ( 50 означава 50 ASA, D означава “daylight”, тоест балансиран за дневна светлина – 5500K, а цифрите 5203/7203 показват размера на лентата ). Компанията CineStill купува от Kodak филма на големи ролки, които са предназначени за киното, обработва го по специален начин като премахва предварително т.н. REMJET слой и го нарязва на парчета от 36 кадъра, които поставя в познатите цилиндрични кутийки за филми. По този начин филмът вече става напълно готов за проявяване по стандартния процес C-41, който всяка аналогова фотолаборатория подържа. Ако някой сам си нареже Kodak Vision 3, заснеме го и по грешка го предаде за проявяване по процес C-41 ще повреди машината на лабораторията, тъй като т.н. REMJET не е отстранен. Освен това, CineStill 50D е и DX кодиран, което го прави подходящ за снимки с „пойнт енд шут“ фотоапарати.
Това, което предварително знаем за CineStill 50 D е , че подобно на всички филми с такава слаба чувствителност би трябвало да покаже много фино зърно и максимално качество на изображението. Знаем и че всички филми от серията на CineStill са с висока динамика от няколко стопа в двете посоки, което е предпоставка за добре експониран филм, който прощава грешките и възможност за пушване. Предпазливи сме, тъй като поради ниската чувствителност не можем да си позволим висока скорост на снимане.
ТЕСТЪТ
Тестваме CineStill 50D с два фотоапарата: Nikon FM3a с обективи ZEISS Planar 1.4/50 ZF.2 и Voigtländer Color-Skopar 2.8/28mm; Leica M6 – Summicron M 2.0/50mm V. Снимките правим в светли дни, основно по българското Черноморие. Само няколко кадъра са заснети на свечеряване. Скоростта е основно 1/125 и 1/60, в някои случаи сме снимали на 1/250, 1/30 и дори 1/8.
Резултатите ни впечатляват по отношение качеството на изображението. Зърното е незабележимо, което напълно оправдава начина, по който от Eastman Kodak рекламират филма - „Филмът с най-фино зърно в света“. Цветовете са топли и меки, много характерни за киното. Контрастът е нормален, подобен на този на Kodak GOLD.
В заключение ще кажем, че CineStill 50D e прекрасен филм за лятото, през което заради силната светлина можем да си позволим лукса да снимаме на филми с ниска чувствителност от 50 и 100 ASA и да получим изображения с максимално качество. Подходящ е за снимане предимно на статични обекти. CineStill 50D ще ви пренесе в истински филм, във всеки смисъл на думата. Може да очаквате електриково синьо море, мек златист клас жито и ненатрапчиви портрети. Филмът не се препоръчва за снимки в затворено помещение без светкавица или статив.
В покрайнините на Обзор, Nikon FM3a, CineStill 50D
В покрайнините на Обзор, Nikon FM3a, CineStill 50D
В покрайнините на Обзор, Nikon FM3a, CineStill 50D
Увеличение на предната снимка. При сканирането и след това не е използвано допълнително изостряне (sharpen).
В покрайнините на Обзор, Nikon FM3a, CineStill 50D
До Бяла, Nikon FM3a, CineStill 50D
Магнолия на плаж Вая, Nikon FM3a, CineStill 50D
Плаж Вая, Nikon FM3a, CineStill 50D
Плаж Вая, Nikon FM3a, CineStill 50D
Плаж Вая, Nikon FM3a, CineStill 50D
Пристанище Бургас, Nikon FM3a, CineStill 50D
Гара Бургас, Nikon FM3a, CineStill 50D
Бургас, Nikon FM3a, CineStill 50D
Бургас, Nikon FM3a, CineStill 50D
Пристанище Бургас, Nikon FM3a, CineStill 50D
Морска гара Бургас, Nikon FM3a, CineStill 50D
Фарът на морска гара Бургас, Nikon FM3a, CineStill 50D
Морска гара Бургас, Nikon FM3a, CineStill 50D
Поморие, Nikon FM3a, CineStill 50D
Варна, Nikon FM3a, CineStill 50D
Варна, Nikon FM3a, CineStill 50D
Варна, Nikon FM3a, CineStill 50D
Гара Цепина, Nikon FM3a, CineStill 50D
Гара Цепина, Nikon FM3a, CineStill 50D
София, Орлов мост, Nikon FM3a, CineStill 50D
Марина Диневи, Св.Влас, Leica M6, CineStill 50D
Марина Диневи, Св.Влас, Leica M6, CineStill 50D
София, Leica M6, CineStill 50D
общ.Несебър, Leica M6, CineStill 50D
Ляво: София, бул.Витоша; дясно: Марина Динвви Св.Влас, Leica M6, CineStill 50D
Facebook comment